Ušní akupunkturaAkupunkturaBaňkyMoxaManupresura

 

 

 

 

Čínská medicína

Akupunktura

Akupunktura je léčebná metoda, která patří do systému tradiční čínské medicíny vedle dalších metod, jako je tělesné cvičení, masáže, respirační terapie, herbální medicína, dietoterapie, sluneční léčba a hydroterapie.

Jedná se o nabodávání jehel do akupunkturních bodů na lidském těle. Podle tradiční čínské medicíny leží tyto body na akupunkturních drahách energie, tzv. meridiánech. Těmi podle této nauky proudí životní energie čchi (QI) a jsou spojeny s jednotlivými orgány. Akupunktura se snaží předcházet nerovnováze v toku této hypotetické energie a odstraňovat ji.

Co odlišuje akupunkturu od ostatní reflexní léčby:

  1. Malé podráždění co do rozsahu místa podráždění
  2. Specifický charakter dráždění s minimálními bolestivými vjemy
  3. Dráždění nepůsobí jen na kůži, ale i na receptory hlubších tkání
  4. Výsledný efekt léčby působí často vzdáleně od místa podráždění

Výborně léčí problémy s energií (QI) její nedostatek – únava, závratě, průjmy, ale i zácpu, pocení přes den, bušení srdce, slabý hlas i dech. Léčí i stagnaci QI- bolesti v podžebří, premenstruační syndrom a všechny problémy, které zhoršují emoce. Dále i vyhřezlé ploténky, stavy po mozkových příhodných, ochrnutí atd. Zažívací problémy – od nadýmání, pálení žáhy, přes záněty žaludku, nebo jen nechutenství, až po žaludeční vředy, Crohnovu nemoc, kolitidu. Lze vyřešit i akutní onemocnění jako chřipka, angína, rýma, zánět středouší, ischias, nejrůznější úrazy apod.

Ušní akupunktura

Ušní akupunktura, je stimulace a napichování bodů na celém uchu pomocí jehel, nebo magnetických kuliček, za účelem zmírnění bolesti v jiných částech těla. Ačkoliv vychází ze starých čínských metod, ušní akupunktura byla rozvinuta v padesátých letech ve Francii lékařem Dr. Paulem Nogierem, lékařem z Lyonu.

Akupunkturisté používají ušní akupunkturu jako zavádění jehel do energetických drah na těle, nebo jako doplněk ke klasické akupunktuře. V některých případech, jsou reflexní body na uchu používány samostatně. Klasická a ušní akupunktura nejen že zmírňuje bolest, ale může také ovlivnit hlubší fyziologické změny, jako například znovu nastolit energetickou rovnováhu v příslušném orgánu, který se jeví při diagnostice jako energeticky disharmonický.

Obě metody mohou být používány samostatně, či společně k léčbě široké škály klinických problémů, jako například bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, bolesti zubů, pomoc při řešení obezity a při návykových syndromech na tabák, alkohol a drogy.

Tato metoda má opět nějaké menší kontraindikace, proto je vhodná konzultace s klientem vždy před aplikací.

Baňky

  • Klasická masáž, kromě výrazného uvolnění svalů a blokád mají velký význam na čištění organismu od toxických látek, které se ve ztuhlých svalech usazují. Při znalostech tradiční čínské medicíny je baňková masáž použitelná doslova jako léčebný nástroj. Baňky nejen přikládáme na postižené místa a akupunkturní body, ale provádíme s nimi též velmi příjemnou a uvolňující masáž.

Upozornění: Dočasným efektem po baňkování může být vytvoření krevních podlitin, které se po několika dnech ztratí.

Moxa

  • Pomocí moxy (bylinného doutníku) se nahřívají akupunkturní body. Moxování pomáhá stimulovat energii, podporuje imunitní systém. Moxování  je využívání tepla hořícího pelyňku (artemisia chinensis) k prohřátí, zklidnění a uvolnění vybraných míst těla nebo akupunkturních bodů. Teplo prostupuje tělo do hloubky, vstupuje do akupunkturních drah, doplňuje energii, podporuje tělní oběh a vylučuje z těla chlad a bolest.
  • Ve starých čínských textech byla tato metoda doporučována jako výhodnější u starších a oslabených osob a to především proto, že se tělu dodává nová energie, oproti akupunktuře, která pracuje pouze s vlastním vitální energií těla.

Manupresura

  • Tato metoda bývá u náš překládána i jako prstová akupunktura. Manupresura je specifický způsob léčby příbuzný akupunktuře, při které se aktivní body na akupunkturních drahách nenabodávají jehlami, ale stlačují se bříšky prstů nebo speciálními nástroji. V některých případech je podél drah prováděna i lineární masáž.